V tomto seriáli vám postupne prinesieme informácie o vlastnostiach vypínačov na svetlo. Aby ste si mohli vybrať také, ktoré vám dlho vydržia a budú sa páčiť vám aj vašej polovičke. A keďže mnohí z nás vyberajú v 1. rade najmä očami, začneme dizajnom.
Prečítajte si ďalšie časti nášho päťdielneho seriálu Ako vybrať vypínač:
- Časť 1: Dizajn, farby, rámčeky (práve čítate)
- Časť 2: Typy vypínačov a ktorý kam vybrať
- Časť 3: Spôsoby montáže a odolnosť voči vlhkosti
- Časť 4: Stmievače, pohybové senzory a ďalšie možnosti ovládanie osvetlenia
- Časť 5: Ako zapojiť vypínač (pripravujeme)
Vypínačom na svetlo nespínajte iné spotrebiče
Tento seriál je o klasických vypínačoch na svetlo určených napr. pre domové elektroinštalácie. Ich kontakty nie sú na spínanie iných spotrebičov prispôsobené.
Znesú iba 10 A, takže ich môžete kombinovať s max. 10 A ističom na svetelnom okruhu. Okrem toho si nedokážu dobre poradiť s inými typmi záťaže ako s osvetlením.
Chcete zapínať a vypínať motory, zásuvky či výkonné ohrievače? Musíte siahnuť po inom druhu vypínačov.
V opačnom prípade… prásk! Môžete zažiť predčasný silvestrovský ohňostroj.
Výnimkou sú veľmi malé výkony, ktoré kontaktom vo vypínacom mechanizme neublížia – napr. ventilátory v kúpeľniach.
Otočným vypínačom odzvonilo, nech žijú klapky!
Ak patríte medzi skôr narodených, určite si spomínate na čierne bakelitové otočné vypínače. No a ak máte starší dom alebo chatu, možno ich ešte používate. Naši dedkovia a babky si ich pamätajú ešte v porcelánovom prevedení.
Staré bakelitové otočné vypínače možno ešte niekde používate.
Na Slovensku sme postupne prešli na tzv. klapkové vypínače, ktoré sa ovládajú pomocou veľkoplošnej klapky (pozri obrázok nižšie).
Štandardný (klapkový) vypínač, aký používame na ovládanie osvetlenia aj v našich končinách.
Vedeli ste, že?
V USA či v Anglicku používajú často páčkové vypínače, v niektorých krajinách ako Japonsko sa stretnete s kolískovými vypínačmi.
Ale späť ku klapkám.
Hoci klapkové vypínače pod omietku vyzerajú ako jeden celok, skladajú sa z 3 častí:
Klapka (č. 1 na obrázku)
Nazýva sa aj kolíska a je to tá časť vypínača, ktorú stláčate, keď zapínate alebo vypínate svetlo. Musí byť teda dostatočne pevná a zároveň vám poskytovať dobrú hmatovú odozvu, aby ste mali istotu, že ste svetlo zapli/vypli.
Rámček (č. 2 na obrázku)
Zakrýva prechod medzi klapkou a stenou. Môže byť z rovnakého alebo odlišného materiálu a farby než klapka. V niektorých vypínačoch zasahuje rámček až dovnútra do inštalačnej krabice a slúži ako držiak pre strojček.
Strojček (č. 3 na obrázku)
Je ukrytý pod klapkou a pomocou mechanizmu s kontaktmi zabezpečuje samotné spínanie a rozopínanie el. obvodu. Musí byť dostatočne odolný, aby vydržal tisícky zapnutí a vypnutí.
Vzhľad vypínača definuje klapka s rámikom. Strojčekom sa preto budeme zaoberať v niektorom z ďalších dielov tohto seriálu.
Klapka so strojčekom spredu a zozadu. Na väčšine vypínačov môžete klapku oddeliť a vymeniť. Niektoré strojčeky majú skrutky alebo páčky svoriek spredu, takže sa k nim dostanete až po oddelení klapky.
No a celé sa to montuje do inštalačnej krabice. Pri vypínačoch na povrch je situácia iná. O nich aj o krabiciach v niektorej z ďalších častí seriálu.
Pozrieť všetky vypínače a rámiky na našom e-shope »
1 rámček, 6 vypínačov (či zásuviek a iných prístrojov)
Kedysi ste mali na výber iba z niekoľkých typov vypínačov a zásuviek. Všetky sa umiestňovali do jednoduchého rámčeka (iba pre 1 vypínač).
Ak ste chceli namontovať viac vypínačov vedľa seba, zabralo vám to množstvo času. Museli ste totiž zostavovať a centrovať každý rámček zvlášť.
Máme pre vás dobrú správu – tieto temné časy sú nenávratne preč!
Skončili vďaka viacnásobným rámikom. Tie totiž obsahujú pozície pre 2, 3, 4, 5 či 6 vypínačov.
Biely 5-násobný rámik. V ponuke máme aj 6-násobné.
Pýtate sa – načo mi, preboha, bude 6 vypínačov?
- Existujú aj elektroinštalácie, kde potrebujete ovládať 6 a viac svietidiel.
- Viacnásobné rámiky nie sú iba pre vypínače. Môžete do nich nainštalovať väčšinu prístrojov z daného dizajnového radu výrobcu. Áno, aj zásuvku, senzor pohybu, termostat, stmievač… alebo čokoľvek iné.
A prezradíme vám ešte jedno tajomstvo:
Mnohé rámčeky môžete namontovať vodorovne, ale aj zvislo. Vypínače a ďalšie prístroje teda môžete umiestniť nad seba. Možnosť zvislej montáže uvádzame v popise konkrétneho rámika.
Aké to má v praxi výhody?
Už žiadne vypínače za skriňou ani „lámanie zápästia“, aby ste na vypínače dosiahli!
Niektoré rámiky môžete namontovať aj zvislo.
Montáž viacnásobných rámikov vám uľahčia viacnásobné inštalačné krabice. Ale o tých tiež nabudúce.
Pozrieť všetky vypínače a rámiky na našom e-shope »
Chcete rovnaký dizajn vypínačov v celom dome? Máte ho mať
Výrobcovia zoskupujú vypínače, zásuvky a ďalšie prístroje do dizajnových radov. V rámci nich používajú jednotné tvary, materiály i farby, resp. paletu farieb.
Vďaka tomu môžete mať v celom byte, dome, paláci… proste v celom objekte vypínače, zásuvky, ale aj stmievače, TV či audio zásuvky a pod. s rovnakým dizajnom.
Každý výrobca má vlastné dizajnové rady, napr.:
- Legrand – Valena, Valena LIFE, Niloé atď.
- Schneider – Asfora, Anya…
- ABB – Tango, Swing, Neo atď.
Dizajnový rad vypínačov, zásuviek a ďalších prístrojov Schneider Asfora. V rámci neho nájdete rôzne prístroje s rovnakými tvarmi a jednotným dizajnom. Zároveň máte na výber z rôznych farieb.
O materiáloch a farbách píšeme ďalej v článku. Sú však ďalšie dôležité kritériá, ktoré by ste mali vziať do úvahy pri výbere dizajnového radu vypínačov.
Ľudia často podceňujú výber typov prístrojov, aké výrobca v danom rade ponúka. V mnohých lacnejších dizajnových radoch totiž nájdete iba zásuvky a vypínače.
Ak budete chcieť do elektroinštalácie doplniť napr. zásuvky s USB nabíjačkami, senzory pohybu či smart prvky, budete musieť siahnuť po inom dizajne, v ktorom sa tieto „špeciálne“ prístroje vyrábajú.
Ďalšími dôležitým parametrom sú rozmery rámika:
Presah rámika
Širšie rámiky zaberú na stene viac priestoru. Ukryjú tak nedokonalosti steny – napr. praskliny, zle zasekanú krabicu a pod. Do niektorých interiérov sa však hodia skôr úzke rámiky.
Osová vzdialenosť
Vzdialenosť medzi stredmi jednotlivých vypínačov vo viacnásobnom rámčeku/krabici. Štandardom pri väčšine rámčekov je 71 mm, pri extra širokých alebo extra úzkych však môže byť iná. Dajte si teda pozor, aby rámček pasoval do danej krabice.
Výška (resp. hĺbka) rámika
Aj hlboké rámiky vám pomôžu skryť nerovnosti povrchu. Niektoré majú dokonca vysúvaciu zadnú stranu, aby sa nerovnostiam prispôsobili. Vyčnievajúce vypínače však môžu pôsobiť rušivo. Niektorí výrobcovia preto ponúkajú aj dizajnové vypínače s veľmi plytkými rámikmi.
Pozrieť všetky vypínače a rámiky na našom e-shope »
Vypínačom kraľuje plast
Vo väčšine budov dnes nájdete vypínače z bieleho termoplastu. Ale nie je na nich nič zlé. Sú ľahké, lacné na výrobu a dostatočne odolné. Navyše sa ľahko čistia.
Plastové vypínače môžete mať v rôznych farbách:
- Konzervatívne farby – napr. béžové, antracitové, hnedé či čierne vypínače,
- Sýte farby – červená, limetková, slivková a pod.
- Luxusné farby – zlatá, strieborná atď.
Plastové vypínače môžu byť jednofarebné alebo mať viacfarebnú povrchovú úpravu. Tá môže imitovať rôzne materiály, ako napr. drevo či kovy.
Vypínač so sviežou limetkovou farbou. Tento je zo skla, existujú však aj plastové farebné vypínače.
Plastový rámik na vypínač s imitáciou pozláteného kovu.
V rámci niektorých dizajnových radov máte na výber aj z viacerých farieb. Do detských izieb potom môžete vybrať veselšie farby, do zvyšku domu zase konzervatívnejšie – a to pri zachovaní rovnakého dizajnové radu (tj. tvaru, šírky rámčeka atď.).
Matné, či lesklé vypínače? To je otázka…
…a máme na ňu jednoduchú odpoveď: Ak nechcete lietať po dome s utierkou a dookola ich leštiť, vyberte si radšej matný plast, prípadne iný matný materiál. Na lesklých vypínačoch je totiž viac vidno odtlačky prstov aj mastnotu.
Biele plastové vypínače kúpite už od 2,50 € – konkrétne vypínač č. 1, ktorým môžete ovládať 1 svietidlo z 1 miesta (viac o typoch vypínačov v ďalšej časti seriálu).
Pozrieť všetky vypínače a rámiky na našom e-shope »
Alternatívne materiály sadnú aj do špecifických interiérov
Moderným trendom sú dizajnové vypínače a alternatívne, ba až luxusné materiály.
Vďaka nim môžete vypínače (a zásuvky) zladiť s takmer akýmkoľvek typom interiéru – rustikálnym, minimalistickým, historickým atď.
Drevené vypínače
Okrem imitácií dreva vyrábajú niektorí výrobcovia aj dizajnové vypínače zo skutočného dreva. Navyše môžu mať povrchovú úpravu, ktorá im dodá farebný odtieň a zároveň zvýrazní štruktúru dreva.
O protipožiarnu odolnosť sa nemusíte báť – všetky vypínače predávané na Slovensku musia spĺňať príslušné normy. Drevené vypínače a zásuvky sa hodia do luxusných i rustikálnych interiérov, na chaty či do zrubov.
Dvojrámik s kombináciou (skutočného) dreva a imitácie pozláteného kovu.
Kovové vypínače
Na výber máte z rôznych kovov a zliatin – nerezová oceľ, brúsený hliník či zamak (zliatina viacerých kovov). Aj kovové vypínače môžu mať rôzne farebné povrchové úpravy.
Kovové vypínače sú veľmi odolné, no na niektorých povrchoch môžu byť viditeľné odtlačky prstov.
Porcelánové a bakelitové retro vypínače
Retro je znova v móde a s ním aj porcelánové retro vypínače, aké si už pamätajú iba naši dedovia.
Nevýhodou je až 10-násobná cena oproti plastovým vypínačom (porcelánová „jednotka“ vypínač stojí vyše 20 €).
Okrem klasických vypínačov sa v porceláne vyrábajú aj zásuvky, senzory pohybu či ďalšie moderné elektroinštalačné prístroje.
Sklenené vypínače
Môže ísť o mliečne, dymové, priehľadné či farebné sklo. Sklenené vypínače sa nehodia všade, v modernom interiéri im však určite nájdete vhodné miesto.
Sklenený dvojrámik z mliečneho skla. Stretnete sa aj s farebnými sklenenými vypínačmi.
Betónové vypínače
Pohľadový betón pôsobí v interiéri chladne, napriek tomu má v modernej architektúre čoraz viac miesta. Prečo teda nepodfarbiť dojem z neho betónovými vypínačmi? Niektoré majú z betónu iba rámik, iné dokonca aj klapku.
Rámik na vypínač zo skutočného betónu (a plastu). V tomto prevedení nájdete aj viacnásobné rámiky.
Lepší dizajn = vyššia cena
Pri vypínačoch z týchto neobvyklých materiálov sa výrobcovia často hrajú aj s dizajnom. Stretnete sa s rôznymi tvarmi a rozmermi klapky/klapiek, rámčeka, podsvietením a pod.
Ich spoločnou vlastnosťou sú však vyššie ceny ako pri klasických plastových vypínačoch. Priplácate si totiž za materiál, zložitejšiu výrobnú technológiu a za dizajn.
Pozrieť všetky vypínače a rámiky na našom e-shope »
Postupne pribudnú ďalšie časti seriálu Ako vybrať vypínač
Ak zatiaľ neviete, aké vypínače si vybrať, ozvite sa nám – pomôžeme vám.
Prečítajte si ďalšie časti nášho päťdielneho seriálu Ako vybrať vypínač:
- Časť 1: Dizajn, farby, rámčeky (práve čítate)
- Časť 2: Typy vypínačov a ktorý kam vybrať
- Časť 3: Spôsoby montáže a odolnosť voči vlhkosti
- Časť 4: Stmievače, pohybové senzory a ďalšie možnosti ovládanie osvetlenia
- Časť 5: Ako zapojiť vypínač (pripravujeme)