Zvodiče prepätia
Zvodiče prepätia vám dokážu zachrániť tisícky eur. Chránia totiž vašu elektroinštaláciu pred prepätím v dôsledku úderu blesku či poruchy v sieti. Okrem majetku chránia aj vaše zdravie a život. Mali by teda byť súčasťou každej modernej elektroinštalácie.
⚡ Zvodiče prepätia na striedavý prúd (AC) delíme podľa typu:
Typ 1 – inštaluje sa do rozvádzača, ochranu zabezpečuje iskrište,
Typ 2 – zvláda slabšie prepäťové impulzy než typ 1, inštaluje sa do rozvádzača, ochranu zabezpečuje iskrište a varistor (polovodič), existujú aj kombinované zvodiče prepätia typu 1 a typu 2 v jednom,
Typ 3 – zvláda slabšie prepäťové impulzy než typ 2, inštaluje sa do inštalačnej krabice, aby bol bližšie k spotrebičom.
Okrem toho existujú aj zvodiče prepätia pre jednosmerný prúd – skratka DC, používajú sa najmä vo fotovoltike. Takisto sa delia na typ 1, typ 2 a typ 3.
⚠️ Pri DC zvodičoch a fotovoltike si dajte pozor na maximálne napätie. Bežné fotovoltické systémy na dome môžu dosiahnuť prevádzkové napätie pokojne aj 800 či 1 000 V. Zvodič prepätia preto musí takéto napätie zvládnuť bez reakcie. Existujú aj napr. 500 V DC zvodiče, ktoré na to nie sú vhodné.
⚠️ Zvodiče prepätia musia byť správne zvolené, rozložené v rámci objektu a správne nainštalované. Ich inštalácia nie je jednoduchá ani pre elektrikárov, musia dodržať presné umiestnenie v rozvádzači a presné trasovanie káblov. Pri takejto zložitej inštalácii môžete urobiť veľa chýb, ktoré ochranu pred prepätím znefunkčnia. Nechajte to preto na projektanta a skúseného elektrikára, ktorý vie, čo robí. Naozaj.